Негаторот на Македонците, Каракачанов ќе формира партија во Македонија


Веднаш после потпишување на договорот, Бугарија отвора политичка партија преку која ќе се стреми да се меша во внатрешните работи на Република Македонија, пишува „Република“.

Иницијатор за отворањето на ова партија е Красимир Каракачанов министерот за одбрана на Бугарија и лидер на бугарската ВМРО-БНД. Каракачанов е најгласниот бугарски политичар и поборник на тезата за непостоење на македонскиот народ.

Вчера во хотелот Мериот се одржа прес-конференција на иницијативниот одбор за формирање на политичка партија ГДУ – Граѓанска Демократска Унија. Како членови се јавија Петар Колев досегашниот претседател на здружението Македонско Бугарско пријателство и актуелниот потпретседател на ова здружение Ѓорѓи Трендафилов, поранешен пратеник и претседател на ВМРО НП

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1