Нецензурирано видео од Северна Кореја: Модерни облакодери, беспрекорен асфалт, аквапарк…


Арам Пан е момче од Сингапур кое ставило ГоПро камера на свјот автомобил додека се возел низ Пјонгјанг.

Туристичкиот слоган на Северна Кореја е : „Посетете ја најсреќната земја во светот“. Но сепак само 6 000 туристи ја посетуваат годишно, што е и воедно најмалку во светски рамки.

skoreja1

 

За негативната реклама допринесол извештајот на ООН во кој се наведува дека во Северна Кореја има многу лоши услови за живот, секој дом бил прислушкуван, децата учат да цртаат слики со нивниот водач и земја каде што сексуалното злоупотребување на децата од страна на луѓе вработени во државни институции било секојдневно.

skoreja2

Со ова нецензурирано видео се прикажува една сосема поинаква слика за Северна Кореја.

Она што може да се забележи е тоа дека облакодерите го имат задржано строгиот стил, но сепак се ултра модерни и до сега невидени.

skoreja

Камерата покажува широки асфалтирани патишта, сообраќајците се елегантно облечени.

Арам Пам дури снимил и модерен базен изграден во еден трговски центар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1