Нигериски пирати киднапираа брод, Хрват, Словенец и Босанец меѓу заробените


Во близина на брегот на Нигерија, вооружени пирати киднапирале 12 членови на екипажот на швајцарски товарен брод.

Мегу киднапираните се и по еден државјанин на Хрватска, Словенија и на БиХ. Бродот Гларус превезувал пченица од Лагос до Порт Харкорт.

Команијата Масоел во чија сопственсот е бродот соопшти дека формирала посебен тим Кој треба да овозможи што е можно побрзо ослободување на заробените.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1