Никој не сака да го купи овој остров во Хрватска – се појавуваат духови!


Островот Дакса во Хрватска сеуште не го сака никој. Иако приватните плажи, шуми и манастирот се продаваат за два милиони евра, сеуште нема купци.

Croatia62-630x419 Сето ова се случува поради тоа што во 1944 – та година на островот Дакса во Хрватска брутално се убиени 48 луѓе обвинети за соработка со нацистите.

Легендата вели дека духовите на мртвите се уште шетаат низ островот и ја бараат правдата. До денес, меѓутоа, не е расветлено зошто жителите се лишени од живот. Нила Перица, Дусило Флоршуц и Франица Дусило Чавиќ, моменталните сопственици, не живеат на островот, а дури и во екот на туристичката сезона ретко кој доаѓа тука.Островот е со површина од 485 ари, се наоѓа во близина на Дубровник и е потполно ненаселен.

Денешен

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1