Од денес старт на топли радијатори – и плаќање и ако се нема парно


Од денес стартува грејната сезона. Сметките нема да бидат намалени се до декември.

А од ноемвриските сметки глава ќе ги заболи и оние кои се исклучиле од парното бидејќи според новиот правнилник ако во нивниот стан минуваат цевки за парно, а останатите станари од колективната зграда се греат на парно ќе мора да плаќаат околу 10 денари за метар квадратен. Значи за стан од 60 квадрати околи 600 денари месечно, практично за ништо. На овие граѓани сметки ќе им се испраќаат само во текот на грејната сезона, а во лето не.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1