Од листериоза починале две бебиња во Хрватска


Во сплитската болница починале две предвремено родени бебиња за само две недели.

Лекарите порачале дека нема место за паника бидејќи биле анализирани 700 примероци во лабораторијата во Сплит, но ниту еден не е позитивен.listeria

Но, им порачаа на жените дека во текот на бременоста 20 пати е поголема опасноста да се заболи од листериоза.

Значи, истата жена која е бремена ќе има 20 пати поголеми шанси да ја добие.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1