Од Мичурин преку Хималаите и уште подалеку… и секаде со Македонското знаме во рака


Од почетокот беше тешко, никој не веруваше кога едно младо девојче, родено во Мичурин, почна да раскажува дека ќе патува околу свет. Се борев напорно за економскиот проблем, но никогаш не го свртев грбот на мојот сон.

karas-21526Секогаш кога некој ми кажување дека е невозможно за мене да го направам тоа, сè повеќе сила ми даваше. И одозгора на сè со мотор. Светот е голем и шарен, па не сакам да го трансформирам во мал и црно бел, патувајќи со авион. Ќе уживам во него полека. 

Кога ги собравме парите потребни за моторот и за цел екипаж, дојде моментот да тргнеме, и светот не пречека со раширени раце.

20 држави, 28.000 километри и скоро една година помина од тогаш. Пола свет го поминавме, и сега е време да стигнеме назад дома од другата страна на светот.

karas-21522

 

karas-21517Не знаеш колку грешиш ако мислиш дека не вреди да се трудиш напорно за да го постигнеш она што навистина го сакаш.

Да, тешко е, патувањето на мотор ти овозможува директно да се судриш со лоши временски услови, дожд, снег, минусни температури, топло… но никогаш немаше да можеме да уживаме во белите хоризонти на највисоките врвови на Памир, каде ги преживеавме најладните температури од -20 степени кога се чувствувавме замрзнати, никогаш нема да дознаев колку е поразлично зајдисонцето во јужниот дел на Казахстан ако не патував цел ден низ тој тежок песочен пат, ако некој ми каже дека не е ништо посебно ова зајдисонце од зајдисонцето на останатите места, верувајте ми, посебно е.

Целата сторија прочитајте ја на –karas4training.com

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1