Од собарка до милионер поради секс – Строс-Кан и исплати на собарка 1,5 милион долари


Поранешниот директор на Меѓународниот монетрен фонд (ММФ), Доминик Строс Кан и исплатил на собарката Нафисат Дијало, која го обвини за сексуално злоставување, 1,5 милиони долари врз основа на финансискиот договор кои го склучиле во декември, објави францускиот весник „Журнал ди диманш“.


stros kanСудијата, Даглас Мекион на 10 декември во судот во Бронкс објави дека двете страни постигнале финансиски договор за исплата на сумата чиј износ не е откриен, со што е завршен 19-месечниот судска процес.
Францускиот неделник наведува дека станува збор за „отшета од 1,5 милион.
Собарката потекло од Гвинеја, поточно, примила чек од „нешто повеќе од милион долари“, што е 30 отсто од сумата која Строс-Кан ја уплатил на неговите адвокати.
Дијало, како што наведува весникот, добила отштета и од таблоидот „Њујорк пост“, од корпорацијата Руперт Мардок која кривично го гонела, поради тоа што ја окарактеризирал како проститутка.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1