Околу 500 МРП вакцини со погрешна декларација на македонски се најдени во вакциналните пунктови


Според информации на весникот „Независен“ новите вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

foto – facebook

Имено директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, Ќахил Ибраими, не открива за колку вакцини  со погрешно аплицирани декларации станува збор и во кои здравствени домови и градови.

Проверка се има направено и на целата документација на компанијата „Македонија лек“, која е увозник и дистрибутер на вакцината МРП до здравствените домови. Иако здравствените власти очекуваа резултатите од контролата да бидат готови порано, но велат дека ќе ги обелоденат денеска.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1