Окупиран аеродромот Гостомел кај Киев


Руското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили го зазеле стратешки важниот аеродром „Гостомел“ кај Киев, како и дека во таа област слетале падобранци, пренесоа руските медиуми.

Како што се наведува, руската армија го блокирала влезот во Киев од запад, а проруските сили во источна Украина ги нападнале позициите на украинската армија како поддршка на руската армија.

Аеродромот „Гостомел“ е место на интензивни борби меѓу руските и украинските сили.

Има долга писта на која можат да слетаат големи транспортни авиони, што значи дека нејзиното преземање ќе и овозможи на Русија да испрати копнени сили директно во предградијата на Киев.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1