ОМО Илинден-Пирин: И нашиот клуб беше искршен, ама во Бугарија никој не реагираше


По денешната информација дека македонската полиција за три дена го фати сторителот кој за запалил влезната врата на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, ОМО Илинден-Пирин потсетува на некои случки во бугарскиот град Гоце Делчев во 2007 и 2008 година.

Тогаш два пати беше напаѓан нашиот клуб, беа скршени стакла, исцртани свастики…, но полицијата одби да почне истрага зашто штетата не била доволно голема, медиумите не соопштија за настанот, властите не го осудија вандализмот и се разбира никој не беше казнет, велат од ОМО Илинден-Пирин.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1