Оружјето користено во нападите во Париз е произведено во Србија


Дел од оружјето што било користено при нападите во Париз на 13 ноември е прозведено во фабриката „Застава“ во српскиот град Крагуевац, во 90-те години на минатиот век, соопшти денеска директорот на компанијата Милојко Брзаковиќ.kalasnikov

Како што јави Фена, Брзаковиќ изјави дека два дена по нападите во Париз, во кои загинаа 130 лица, српското Министерство за внатрешни работи му ги доставило сериските броеви на оружјето користено од страна на напаѓачите.

– Верувам дека меѓу нив имаше седум или осум автоматски пушки од типот „калашников“, истакна Брзаковиќ.

За време на поранешна СФРЈ, во погоните на „Застава“ во Крагуевац се произведуваше оружје за потребите на некогашната Југословенска народна армија и за Територијалната одбрана, кое по распадот на државата остана во републиките наследнички.

Според Брзаковиќ, по распадот на СФРЈ можно е која било од државите наследнички да препродавала дел од своето оружје на трети земји.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1