Остави безвременски хитови – Песни кој ни ги остави Кемал Монтено (Видео)


Сараевскиот кантавтор на средината од декември направи трансплатација на бубрегот. По повеќегодишно чекање тој беше опериран во Загреб, а пред Божик доби висока температура

Наместо во Шпанија каде што треваше да отпатува на краток одмор и настап за Нова Година, Кемал ги спакува куферите и замина во болница.kemal-monteno-e1325851997738

Пред неколку дена тој ја напуштил болницата и изјавилдека супер се чувстувва. Меѓутоа, отрово повторно бил хоспитализиран на одделението за интензивна нега во болницата КБЦ во Загреб со силно восплаение на белите дробови. Хрватските медиуми пренесуваат дека познатиот музичар бил на респиратор но за жал, немал доволно сила за да преживее.

Тој со години се борел со дијабетесот порадиш што му страдаа бубрезите. По три години во одделението за дијализа, крајот на минатата година доби трансплатација на бубрег. Пред две години, поради проблеми со срцето му бил вграден и бај-пас.

И покрај проблемите со здравјето, тој редовно настапуваше. Последните денови од својот живот ги помина болница. Веста за изненадната смрт го потресе регионот и неговите фанови.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1