Осудена на една година затвор зошто ја означила золвата на Фејсбук


Токму тоа ја  снајде Њујорчанката  Марија Гонзалес која ќе мора да помине година дена зад решетките  бидејќи на Фејсбук ја означила својата поранешна золва Марибел Калдерон. Таа има судска забрана да контактира со Марибел, а не знаеле дека тука се вклучени и Фејсбук контактите.facebook 444

Во спорниот пост таа ја нарекла „грев и мизерија“ , пренесуваат американските медиуми.

Пораката гласела: „Ти и твоето семејство сте тежок грев и мизерија. Морате да се обидете тоа да го смените. Но мислам дека тоа никако не го планирате. Јас сум далеку подобра од сите вас и сум над вас“.

Тамошниот суд ја отфрлил жалбата на Марија дека забрана на контактите не подразбира и Фејсбук комуникација. Тие наведуваат дека законот предвидува забарана за контактирање  по било кој пат вклучувајќи и електронска комуникација.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1