Откриена најголемата тајна на Југославија: Тито не бил во ковчегот


Од медицински и хигиенски причини било одлучено погребот да се изврши без неговото тело.

Погребот на Јосип Борз Тито, на 8 мај 1980 година, не можел да помине без некоја местенка на Службата за државна безбедност, а според трдењата на Обрен Ѓорѓеиќ, некогашен началник на СДБ на Србија, во кочегот прекриен со знамето на СФРЈ, не бил Тито, туку тој бил полн со песок!tito bolnica

-Кога Јосип Броз Тито почина, поедини членови на Претстаништвото на СФРЈ, пред се’ Стеван Дроњцки и Стане Доланц сакале да го балсамираат и да го стават во мавзолеј, како што има Ленин на Црениот поштад.  Но телото на Тито било преполно со разни лекови, па прерано понало да се распаѓа и да шири околу себе непријатен мирис. Од медицински и хигиенски причини, одлучие погребот да се изврши без негоото тело. Во ковчегот кој бил изложен во Сојузното собрание, имало песок, тврди негогашниот началник на СДБ на Србија, Обрен Ѓорѓевиќ.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1