Tag Archives: s6

Вучиќ објави фотографија од „Камник“: Со добро вино од „Камник“ со Заев договоривме проекти за во иднина

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денес на граничниот премин Табановце ги донираше првиот дел од вакцините на Фајзер кои вкупно ќе бидат 8.000. По примопредавањето на вакцините, премиерот Зоран Заев го почести Вучиќ со ручек во винаријата и ресторанот „Камник“. Им благодарам на гостопримливоста на Зоран Заев и на сопственикот на винаријата Камник. Уживавме во добро […]

______________________________________________________________________________________________________

Мистериозната жена со сини очи зад бурката – проститутка или саудиска принцеза? (Фото)

Девојката со ’жестоко’ сини очи е Сара Ал Амуди, наводна Саудиска принцеза која предизвика вистинска збрка во Лондон. За Сара Ал Амуди се пишува дека е наводна саудиска принцеза која има азил во Велика Британија. Вниманието на фоторепортерите го привлече со своите природни, продорно сини очи кои зрачат и се истакнуваат од под црниот вел […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве како изгледаат „хашките“ ќелии во Шутка

Екипата од емисијата Детектор влезе во неколку затвори низ Македонија. Меѓу нив беше и притворското одделение во Шутка. За разлика од распаднатите соби од 7 метри квадратни каде што судењата ги чекаат најгоелмиот дел од притворените лица, постои и т.н. хашко одделение каде што собите се далеку попристојни. Повеќе фото на – Прес24.мк

______________________________________________________________________________________________________

Поврат на ДДВ: Најмногу ќе може да вратите 28.000 денари годишно

Граѓаните првпат имаат можност да побараат поврат на 15 проценти од платениот Данок на додадена вредност (ДДВ) откако денеска почна примената на владиниот проект „Мој ДДВ“. Од оваа услуга на граѓаните ќе им бидат вратени најмногу 50 милиони евра годишно, а лимитот за едно лице ќе изнесува 1.800 денари квартално или најмногу 28.800 денари годишно […]

______________________________________________________________________________________________________

Анализа на „Дојче Веле“: Пресудите за „Титаник 2“ нема да преживеат

Правни експерти не веруваат дека ќе „преживеат“ пресудите што првостепениот суд денеска им ги изрече на обвинетите за изборни нерегуларности во случајот „Титаник 2“ – Сашо Мијалков, Бедредин Ибраими, Мендух Тачи, Сашо Срцев, Влатко Сајковски и Анета Стефановска, објавува „Дојче Веле“. Како причина за тоа правните експери го посочуваат Начелното правно мислење што го донесе […]

______________________________________________________________________________________________________

ДУИ: Летањето орли нема да престане

Со летање орел Али Ахмети и Бујар Османи го прославија донесувањето на Законот за јазиците, а во емисија во живо орел леташе и Груби. Два дена по официјализирањето на законот за употреба на јазиците, функционерите од ДУИ се собраа пред споменикот на Скендер Бег, означувајќи ја годината на овој албански херој. Оттаму порачаа дека целта […]

______________________________________________________________________________________________________

„Го фатив !“, напиша британскиот новинар кој го фотографирал Груевски во Будимпешта

„Те фатив! Избеганиот бивш македонски премиер Никола Груевски забележан во Будимпешта“, напишал дописникот на Гардијан од Унгарија Ден Нолан на Твитер и ја постирал фотографијата .   Gotcha! Fugitive ex #Macedonia PM @GruevskiNikola spotted in Budapest. pic.twitter.com/EhN02ZYI9v — dan nolan (@nolan_dan) December 11, 2018 Нолан е фриленс новинар, кој од Будимпешта често известува за британските […]

______________________________________________________________________________________________________

Поради него сите носат жолти елеци: Автомеханичарот покренал револуција, а еве што му порачува на Макрон

Жолтите елеци станаа симбол на протестите кои веќе со недели ја потресуваат Франција. На тоа се сетил Гислан Кутар кој е изненаден од одзивот, но и запрепастен од насилната реакција на полицијата врз демонстрантите. Кутар е еден од ретките луѓе кои се поврзуваат со т.н. “Жолти елеци”, движење кое уште од ноември протестира поради новите […]

______________________________________________________________________________________________________

Тачи од Интерпол заминал со наслозени очи – приштинската делегација во шок

Хашим Тачи со плачење го напушти Седиштето на Интерпол кога беше се јасно дека Косово не доби мнозинство гласови за влез во организацијата. Косово вчера доби огромен пораз во Дубаи, ни во двата обиди не успеа да обезбеди членство во Интерпол. Приштинските делегати на гласањето пристигнале многу самоуверени и беа облечени во униформи, а на […]

______________________________________________________________________________________________________

Истрага за фиктивни наплати на приватна болница од Фондот за здравство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални незаконитости во работењето на една приватна болница од Скопје. „Предметот е отворен по следење на написите во медиумите за извршени лекарски интервенции на срце и крвни садови во една приватна болница согласно кои приватната болница злоупотребила […]

______________________________________________________________________________________________________

УКИМ дозволил апчиња – додаток за исхрана да се делат бесплатно во нивниот двор

По паниката која што се крена на социјалните мрежи дека во дворот на УКИМ бесплатно им се делат апчиња на студентите со образложение дека се добри за концентрација, по барање на 1ТВ се огласи и Агенцијата за храна и ветеренарство кои велат дека се работи за додаток на храна. – Производот Vigorix intense, 30 капсули, […]

______________________________________________________________________________________________________

Две сестри со ранци полни камења тргнале во смрт

Две сестри од околината на Осјек, чии тела неодамна се пронајдени во морето кај островот Угијан, извршиле самоубиство, велат од општинското обвинителство во Задар. На местото на настанот се пронајдени докази кои упатуваат дека планирале сами да си го одземат животот, а пронајдено е и писмо во кое јасно пишува дека заедничко донеле одлука тоа […]

______________________________________________________________________________________________________

Парите од роднините во странство ќе бидат проблем при увидот на УЈП

Граѓаните ќе треба да ги правдаат и докажуваат и парите кои ги добиваат од роднините во странство поради новите измени со кои Управата за јавни приходи ќе добие слободен пристап до банкарските податоци. Ваквите приходи не припаѓаат на системот на оданочување. -Проблематични ќе бидат средствата од родителите према децата што работат во странство. Или некои […]

______________________________________________________________________________________________________

Љубојна го откажа настапот во Струмица

Етно бендот Љубојна  два часа пред го откажа настапот на граѓанската прослава за НАТО во Струмица, организирана од Владата на Република Македонија, објави Радио СтрумицаНет. Забавата продолжува со останатиот дел од учесниците.Настапуваа групата „Чалгија соунд систем“ и „Кочани оркестра“. – Овие денови сме сведоци на големи успеси. Се надевам дека сето ова ќе се валоризира […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајка објавила фотографија од ќерката на умирање:„Сакам да ги предупредам сите што може да се случи од една таблета“

Откако 15-годишно девојче умрело поради конзумирање на една екстази таблета, нејзината мајка одлучила да објави слика од последните моменти на нејзината ќерка со цел да ги предупреди другите. Шакира Пелјо колабирала во петокот вечерта, а само еден ден подоцна почина во болница по наводно голтање само една таблета на која стоело логото на брендот Duplo. […]

______________________________________________________________________________________________________

Српски медиум открива: Не е војната, туку дрогата- откриена причината за заминувањето на Шаќири од Косово!

Двајцата се со потекло од Косово и со тоа ги испровоцираа Србите. ФИФА ги казни поради славењето со објаснување дека тоа е политичка провокација. Шаќири објасни дека прославил на тој начин поради војната на Косово и се што неговото семејство трпело од српските власти во минатото. Српските медиуми се позанимаваа малку со минатото на фудбалерот […]

______________________________________________________________________________________________________

Мигрантката која наводно ширела сида по Србија е уапсена – се чекаат анализите од крвта

Фатима Алас (35), од Јордан за која српските медиуми пишуваа дека наводно ширела ХИВ по Србија, а за која постои соменж дека заразила повеќе од 500 мажи, уапсена е вчера во Белград. Таа е префрелан во женскиот затвор во Пожаревац, а земена и е крв за анализа како би се утврдило дали навистина е инфицирана […]

______________________________________________________________________________________________________

Невремето уби градоначалник во Полска: Десетици повредени, уништени згради

Во силната бура која ноќеска беснееше во Полска загина Заменик градоначалникот на градот Воломин во централниот дел на Полска Роберт Маковски кога врз него падна гранка. Уште најмалку десет луѓе се повредени, а без струја останаа дури 330.000 домаќинства. „Едно лице загина, а најмалку десет се повредени во невремето во текот на ноќта. Оштетени се […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1