„Го фатив !“, напиша британскиот новинар кој го фотографирал Груевски во Будимпешта


„Те фатив! Избеганиот бивш македонски премиер Никола Груевски забележан во Будимпешта“, напишал дописникот на Гардијан од Унгарија Ден Нолан на Твитер и ја постирал фотографијата .

 

Нолан е фриленс новинар, кој од Будимпешта често известува за британските „Гардијан“ и „Дејли телеграф“, но и за други европски медиуми, главно за теми од културата, политиката и човековите права во Централна и Источна Европа. Во 2016 година бил меѓу номинираните за Европската награда за печат, со авторски труд посветен токму на рефлексиите од односот на Унгарија кон миграциската криза. Покрај неговата потврда на автентичноста на фотографијата, друга официјална потврда нема.

Ова е прва фотографија од Груевски по неговото бегство и добивањето азил во Унгарија, пред отслужување на двегодишната затворска казна.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1