Откриена планета на која можеби има живот


Астрономите откриле 5 планети околу ѕвездата Тау Цети, аедна од нив е во идеална зона за живот.

planetaТау Цети е на само 12 светлосни години од Земјата и е слична со нашето сонце, а астрономите откриле дека околу неа има планета слична на Земјата.
откритието е на тим астрономи од Британија, Чиле, САД и Австралија

Тие досега пронашле 854 планети но на многу од нив не е возможно да се развива живот, бидејќи се наоѓаат премногу блиску до своите ѕвезди.

Целта е да се пронајде планета слична на Земјата, односно да се наоѓаа во “Златокосата зона”. Тоа е простор на кој не е ни премногу топло ни премногу ладно, за да може да постои вода, што е главниот предуслов за настанок на живот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1