Македонија ги продава касарните


Министерството за одбрана на Македонија објави дека во наредните 8 години ќе отуѓи 10 караули, воени магацини и објекти од својот ресор, пишува српски Новости.

reg-makedonijs-kasarne_620x0Новости се повикува на екслузивни информации од македонското министерство и вели дека до во подготовка е план за продажба на 40 караули, 15 бизнис простории, 13 магацини и 2 дома на армијата како и 3 ресторани и две фарми.

Според проектот ,, стари касарни за нов развој,, од 2010 на локалната самоуправа и е доделено околу 12 касарни и земјиште како и домови на армијата. Но проектот е оценет како контраверзен поради сомнение дека имало злоупотреба и неговата реализација докрај е прекината, пишува Новости. Тие потсетуваат дека државните ревизори откриле дека армиски објекти се издавани под кирија по багателни цени а биле раскинати дури 50 такви договори по што во 2007 следел попис на имотот,

Според овој попис Македонија има 611 несуштински објекти и парцели вредни околу 53 милиони евра меѓу нив 37 караули, 12 касарни, два воени кампови на езерата, 20 магацини.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1