Отворена истрага: Две калуѓерки отишле во Африка, се вратиле бремени


Две жени, кои припаѓале во различни редови на Сицилија во Италија, останале бремени додека биле во посета на своите матични земји, пишува ASNA.

Можеби станува збор за чудо, но католичката црква сепак решила да истражи како двете чесни сестри забремениле додека биле на две мисионерски патувања во Африка.

Двете жени, кои припаѓале во различни редови на Сицилија во Италија, останале бремени додека биле во посета на своите матични земји, пишува ASNA.

Една жена открила дека е бремена додека работела со жени и деца, а била во посета на Мадагаскар.

Другата се жалела на болки во стомакот откако се вратила во Италија и по преглед открила дека е бремена, пишува ASNA. Двете ќе ја напуштат службата за да ги чуваат децата.

Црквата објавила дека ќе отвори истрага во врска со тоа дека чесните сестри ги прекршиле заветите.

На почетокот на оваа година папата Франциско зборувал злоупотребувањето на Католичката црква, што вклучува сексуално злоставување на монахињи од страна на машки членови на свештенството, што го нарекол “сериозен проблем”.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1