„Ова е чудо“ децата откриваат како поминаа 17 дена во пештерата


Групата излезе од болница и на конференцијата за новинари одговораше за искушенијата на кои се најдоа во пештерата во која беа заробени 17 дена.

Едно од децата откри дека први зборови на спасувачот кој ги пронајде биле: „Ова е чудо!“

Тој додаде дека ги прашал: Колку ве има внатре? 13? Одлично, додека другиот додаде: „Колку од вас сте гладни?“

Сите членови на фудбалскиот тим се претствија, а меѓу нив беше и тренерот, Екапол Чантавонг, кој го дочекаа со громогласен аплауз.

Еден од спасувачите кој ги пронајде децата откри дека кога ги пронаше прашале кога ќе излезат надвор и изразиле желба за јадење.

Пред почетокот на конференцијата децата заиграа фудбал на импровизиран терен.
Дванаесет тајландски деца и нивниот фудбалски тренер, кој минатата недела се спасени од поплавената пештера, денеска првпат се појавуваат во јавност, на конференција за новинари во Чијанг Раи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1