Ова е жената која го измислила популарниот спинер – а денес нема пари ни за сметки


Жената која ги направи популарната играчка „спинер“ која го освојува целиот свет немала пари за да го продолжи патентот за своето откритие, па не може да си ја плати ниту сметката за телефон, пренесува Гардијан.

Кетрин Хетингер (62) од Флорида би требала да ужива во плодовите на својата креативност, посебно две децении откако ја направила оваа заразна играчка. Меѓутоа, и се случила судбината на многу други пронаоѓачи кога во 2005. година не можела да ја плати таксата од 400 долари за продолжување на патентот.Таа моментно е принудена да ја замени својата и онака мала куќа за еднособен стан, а не е сигурна ниту дали воопшто сака да го обновува договорот со телефонската компанија бидејќи не може да си го дозволи тоа задоволство.

-Тешко е да се биде пронаоѓач. Само три отсто заработуваат какви било пари. Гледав како другите ставаат хипотеки на своите домови и трпат големи загуби. Морате да пронајдете цимери или да побарате помош од семејството и пријателите. Тешко е, вели Кетрин која верува дека досега би седела многу пари.

Истакнува дека многу луѓе прашуваат дали е бесна, но вели дека и е мило кога гледа дека на луѓето им се допаѓа нејзиниот пронајдок

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1