ФОТО: Ексклузивен документ за значењето на македонскиот јазик


Документ кој датира од 1967-та, 1968-та и 1969-та година беше ексклузивно обелоденет во „Отворено студио“ на ТВ НОВА, во второто издание на емисијата „Кој ја разнебитува и уништува Македонија?“.

Се работи за извадок од светски признаената Вебстер енциклопедија во која стои дека сите словенски јазици потекнуваат од македонскиот јазик.

-Овој документ ми го даде мојот пријател Ставре Џиков кој истражувал и го пронашол во Лондон. Многу добро се гледа во графите кој е македонскиот јазик и кои сѐ јазици потекнуваат од него, изјави аналитичарот Сотир Костов.

На документот јасно се гледа дека македонскиот јазик е назначен како основен, а од него произлегуваат српско-хрватскиот, словенечкиот, бугарскиот, словачкиот, чешкиот, полскиот, рускиот, украинскиот и белорускиот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1