Ова се 10 вируси кои убиваат денеска


Вирусите можат да се дефинираат како микроскопски инфективни патогени агенти кои можат да се реплицираат во живите клетки на организмот. Со други зборови, иако се тие мали, можат да се забележат само преку објективот на микроскопот, нивната природа, како и фактот дека тие се заразни за буквално секој тип на организми, што ги прави најплодни убијци во целиот свет. И покрај напорите на медицината да ги искорени низ вековите, вирусите се многу издржливи, а секојдневно се појавуваат и нови. Всушност денес има над 5000 познати вируси кои можат да одземат илјадници животи низ целиот свет.

HIV1. ХИВ

Хив или вирусот на хумана имунодефициенција претставува најкрвавиот вирус на планетата.ХИВ убива повеќе од 3 милиони луѓе секоја година и нема потреба од дополнителна презентација, нема ефикасен лек, освен за превенција, таа може да остане латент повеќе од 15 години и го остава заразеното лице беспомошни во битката со бројните инфекции.

2. Х1Н1 вирусот

Кога Александар Фламинг го открил пеницилинот, се верувало дека медицината најпосле пронашла лек за обичната настинка и неговиот постар ексцентричен брат грипот.

H1N1-virus

Ништо не може да биде подалеку од вистината и неодамнешните епидемии кај свињите и птичјиот грип стојат како доказ за тоа.

Вирусот Х1Н1 брзо прави пат кон белите дробови и се задржува на клетките. Додека голем број на инфицирани лица се опоравуваат во рок од најмногу две недели, неопходно е да се спомене дека инфекцијата е високо заразна и дека луѓето со претходно постоечки респираторни заболувања се соочуваат со висок ризик од смрт.

4. HCV

Во овој момент се проценува дека околу 300 милиони луѓе се заразени од HCV или хепатитис C, а тие дури и не го знаат тоа.

HCVВсушност се повеќе поединци учат за состојбата неколку години подоцна, кога за прв пат ќе ги почуствуваат знаците од откажување на црниот дроб. Добрата вест е дека инфекцијата само се шири преку директен контакт со крвта, главно од тетоважи, пирсинг, користење на употребена игла, трансфузија на крвта и трансплатација на орган.

Иако шансите за зараза се ограничени, WHO објави дека Хепатитис C е главната причина за трансплатација на црниот дроб. Смртните случаеви се должат на црниот дроб, а компликациите годишно се проценуваат на половина милион на глобално ниво.

5. HBV

Сличен на хепатитс C, вирусот одговорен за Хептатитс Б може да се пренесе преку изложување на заразена крв.

HBVИако вирусот го напаѓа црниот дроб, WHO тврди дека над 90 % од возрасните и постарите деца заразени со Хепатитис Б ќе можат целосно да оздрават и покрај фактот што нема посебен третман за инфекцијата.

Меѓутоа, спореден со HCV, симптомите на хепатитс B се непријатни, затоа што нејзината трговска марка се состои од постојани пожолтувања на кожата.

6. Мали сипаници

Инфицирањето со вирусот за мали сипаници не е опасен сам по себе и постојат бројни третмани на располагање за да се спречи ширењето на инфекцијата.

RotavirusПричината зошто сипаниците убиваат нешто помалку од 200,000 луѓе ширум светот се состои од фактот дека повеќето пациенти претпочитаат да се игнорираат ладните симптоми слични на инфекција и консектуален развојни смртни компликации како што се малите сипаници миокардитот, енцефалитот, воспалението на белите дробови и многу други секундарни бактериски инфекции.

7. Хантавирус

krv mozok glusecГлодарите, а особено глувците не ги освојуваат само домовите на луѓето хранејќи се со нивната храна, туку тие се и главните носители на хантавирусниот, инфективен агенс познат по предизвикувањето на два ужасни услови, хеморагичната треска со бубрежен синдром и хантавирусниот белодробен синдром, откриен неодамна. За жал човек не треба да биде во директен контакт за да се инфицира, а повеќето од жртвите умираат во рок од неколку дена откако симптомите почнале да се манифестираат.

8. Рабиес

Ако некогаш се прашувате зошто локалните власти минуваат низ толку многу проблеми да ги убијат кучињата кои беснеат во населените места, тогаш треба да знаете дека тоа е затоа што се обидуваат да спречат инфекција на беснило. Постојат неколку методи за да се спречи ваквиот вирус да стигне до централниот нервен систем. Смртта од ваквиот вирус ја надминува бројката од 50,000.

9. Жолтата треска

komarecОсвен епидемијата од чума која искорени половина од населението во Европа во текот на средниот век, не постои друг споредлив агент кој може да се покаже смртоносен како тој на жолтата треска.

Иако многумина сметаат дека изливот на жолтата треска во раните 1900-ти во Шпанија е нешто од минатото, имајте на ум дека вирусот сеуште не е елиминиран. Всушност тој е распространет во Западна Африка, а инфекцијата е само еден убод од комарец. Нешто што го прави закана овој патоген агенс е фактот дека таа го напаѓа лимфниот систем и виталните органи, убивајќи во просек еден од двајца инфицирани.

10. Денга треска вирус

mosq6

И покрај фактот што Денга треска вирусот во моментов не ги зема животите на милиони луѓе низ целиот свет, WHO пренесува дека инфекцијата достигнала фаза на епидемија во повеќе од 100 земји.

И бидејќи патувањето е толку едноставно и лесно во денешно време, исто така може да се процени дека две петтини од населението во светот е изложено на ризикот да биде заразен од денга треската.

Важно е да се напомене дека вирусот е опасен, бидејќи тој може да се пренесе преку каснување од маларичните комарци.

Доволен е само едено каснување за да се зарази човек, па потоа истиот да се пренесе на следните жртви.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1