Ова се градовите кои најбрзо растат


Градовите се полнат со голема брзина. Најголемиот дел од популацијата се урбанизира вели извештајот на ОН – U.N. Settlements Program, UN-Habitat

Градовите кои најбрзо растат не се наоѓаат повеќе во САД и Европа. Од Business Insider направиле анализи на растот на населението од 1990 година па се до прогнозите за 2025 година и е составена листа од 600-те градови кои растат со најбрзо темпо. Ова се првите десет од нив. State of the World’s Cities 2012/2013

1. Пунинг, Кина 

Население во 1990 година: 76 000

Население во 2010 година: 911 000

Прогноза за 2025 година: 1.255 милиони

2. Фошан, Кина 

Население во 1990 година: 429 000

Население во 2010 година: 4.03 милиони

Прогноза за 2025 година: 6.24 милиони

3. Жингјанг, Кина 

Население во 1990 година: 98 000

Население во 2010 година: 858 000

Прогноза за 2025 година: 1.3 милиони

4. Амускуро, Брегот на Слоновата Коска 

Население во 1990 година: 136 000

Население во 2010 година: 885 000

Прогноза за 2025 година: 1.7 милиони

5. Шенжен, Кина 

Население во 1990 година: 875 000

Население во 2010 година: 9 милиони

Прогноза за 2025 година: 11.1 милиони

6. Донгуан, Кина 

Население во 1990 година: 553 000

Население во 2010 година: 5.34 милиони

Прогноза за 2025 година: 6.8 милиони

7. Абужа, Нигерија 

Население во 1990 година: 330 000

Население во 2010 година: 1.9 милиони

Прогноза за 2025 година: 3.36 милиони

8.Хужу, Кина 

Население во 1990 година: 205 000

Население во 2010 година: 1.3 милиони

Прогноза за 2025 година: 1.8 милиони

9. Куангзу, Кина 

Население во 1990 година: 174 000

Население во 2010 година: 1.068

Прогноза за 2025 година: 1.4 милиони

10. Уагадугу, Буркина Фасо 

Население во 1990 година: 537 000

Население во 2010 година: 1.9 милиони

Прогноза за 2025 година: 4.2 милиони

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1