ОВА СЕ ПРВИЧНИТЕ ОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ (ФОТО)


Државната изборна комисија ги објави првичните резултати од денешните претседателски избори. ДИК досега преброила 1.330 од 3.512 избирачки места.

Од 212.092 гласачки ливчиња, обработени од ДИК, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов има освоено 107.991 (50,92 %) , а Стево Пендаровски од СДСМ има 74.042 гласа (34,91 %).За кандидатот на ГРОМ Зоран Поповски гласале  7.471 (3.52 %)  граѓани, а за Иљаз Халими од ДПА  17.042 гласа (3,52  %).

dik-rezultati2

Sky.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1