Ова се првите 25 луѓе кои имале профил на Фејсбук (Фото)


Кога прв пат сте направиле профил на фејсбук?

Еве овие луѓе се првите корисници кои направиле профили на оваа денес популарна социјална мрежа.

25.-Ejmi-Broder

Сите денес се успешни во својата област, тогаш биле студенти.

25. ЕЈМИ БРОДЕР 

Тогаш била студент на правниот факултет на Универзитетот во Њујорк, а денес е соработник во моќна адвокатска канцеларија и ја нарекуваат “ѕвезда во подем” кога станува збор за даночното право.

24.-Ada-Mekmahon24. АДА МЕКМАХОН

Денес тој живее во Њу Орленас, има блог за “The Huffington Post” и работи како медиумски соработник во група на граѓани новинари кои што собираат човечки приказни од Карипскиот залив по катастрофата предизвикана од ураганот Катрина.

23.-Bili-Olson

23. БИЛИ ОЛСОН

Четвртиот цимер на Марк Цукерберг никогаш не дипломирал на Харвард. Во филмот “The Social Network” тој имаше брилијантна идеја да ги споредува студентите со животни. Денес е пожарникар во својот роден град во Њујорк, Брајарклиф Маноро.

22.-Hilari-Skarlok-Kokalis

22.ХИЛАРИ СКАРЛОК КОКАЛИС

Претходно работела за “Bleacher Report”, а денес е маркетинг менаџер за “MiresBall”, агенција за брендирање од Сан Диего.

21.-Greg-Fridman21. ГРЕГ ФРИДМАН

Брокер во инвестициската фирма “D. E. Shaw”, а својата сегашна сопруга ја запознал на Харвард.

20.-Dzo-Grin20. ЏО ГРИН

Откако работел со Цукерберг во создавањето на Фејсмеш, претходникот на Фејсбук, татко му му забранил понатаму да соработува со Марк. Како што вели тој, тоа било исклучително “скапоцена забрана”. Тој можел да биде милијардер, но и денес не му е лошо со оглед на тоа што е основач на “Causes” и “NationBuilder”, алатки за организирање на општеството.

19.-Eduardo-Severin19. ЕДВАРДО СЕВЕРИН

Првиот инвеститор во креацијата на Цукерберг, но тој можел само да набљудува како неговиот удел од една третина од акциите се намалува на помалку од 10%. Рој ја напуштил Америка и сега живее во Сингапур, поради данокот.

18.-Eboni-Hejzl18. ЕБОНИ ХЕЈЗЛ

Студент на Колумбија по Харвард, со години работела во њујоршката адвокатска канцеларија “Gibson Dunn”. Сега работи во Линколновиот центар за музичка уметност.

17.-Alana-Dejvis17. АЛАНА ДЕЈВИС

По Харвард, таа се вработила во компанијата “Walt Disney”, каде што работи и ден денес.

16.-Dejvid-Hamer16. ДЕЈВИД ХАМЕР

По студиите, наместо Фејсбук тој ја одбрал компанијата Гугл, која што ја напуштил шест години подоцна за да ја основа “SpotCouncil”, интернет страна за умрежување на експерти.

15.-Dejvid-Dzakus15. ДЕЈВИД ЏАКУС

Откако шест години поминал во приватна инвеститорска фирма, тој му се вратил на студирањето

14.-Kolin-Dzekson14. КОЛИН ЏЕКСОН

Иако отсекогаш сакал да студира биологија, неколку години по дипломирањето сфатил дека сака да работи директно со пациентите, па се запишал на медицински факултет на кој што и ден денес студира.

13.-Kang-sing-Dzin13. КАНГ-СИНГ ЏИН

На Харвард тој студирал информатика и токму тука се стекнал со диплома. По дипломирањето се приклучил кон компанијата Фејсбук, каде што станал директор на одделот за огласување на социјалната мрежа.

12.-Sara-Gudin12. САРА ГУДИН

рвата жена на оваа социјална мрежа, која што најпрво го гледала Фејсбук како облик за забава, но тој подоцна се претворил во феномен во времето во кое што таа живее, а сето тоа се случувало пред нејзините очи. Моментално студира на Калифорнискиот колеџ за уметност и планира да лансира сопствена консултантска фирма за производи кои што би ги унапредувале животите на луѓето.

11.-Samir-Lejn11. САМИР ЛЕЈН

Тој одржувал контакт со Цукерберг само преку Фејсбук пораките. Овој успешен спортист за трискок во далечина се натпреварувал и на Олимписките игри 2012 година како претставник од Хаити, но истовремено е и адвокат.

10.-Zak-Berku10. ЖАК БЕРКУ

По студиите тој отишол во Израел каде што го научил хебрејскиот јазик и моментално е радиолог на планината Синај.

9.-Manuel-Antonio-Agilar9.МАНУЕЛ АНТОНИО АГИЛАР

Себе си се нарекува социјален претприемач кој е “фокусиран на основната на пирамидата”. Неговиот последен проект е “Quetsol”, компанија која што се занимава со обновливите извори на енергија од Гватемала.

8.-Andrej-Boros8. АНДРЕЈ БОРОС

По Харвард, тој работел како брокер за “J. P. Morgan”, а потоа и за “Trafalgar” во Лондон.

7.-Mark-Kaganovic7. МАРК КАГАНОВИЌ

Бил заинтересиран за основање на компанија во областа од технологијата уште во своите средношколски денови, а денес во своја сопственост ја има компанијата “SolveBio”, која што има за цел да ја промени биоинформатиката, што значи создавање на компјутер кој што ќе одговори на биолошките релевантни прашања и ќе може да ја направи медицината попрецизна, поефективна и поевтина.

06.-Kolin-Keli06. КОЛИН КЕЛИ

Дипломирал на правниот факултет во Колумбија во 2008 година и нашол работа според својата професија, а кога во 2010 година си купил сопствен стан, го повикал магазинот “NewYork Times” тоа и да го овековечи.

5.-Endrju-Mekolum5. ЕНДРЈУ МЕКЛОУМ

Оригиналното лого на Фејсбук е дизајнирано токму од страна на овој човек. Во текот на летото по втората година од студиите, тој му се придружил на Цукерберг и се занимавал со “Wirehog”, проект кој што требало да се занимава со споделување на податоци.

4.-Ari-Hasit4. АРИ ХАСИТ

По дипломирањето се преселил во Израел, каде што студира да стане рабин. Денес тој го користи својот Фејсбук профил за да ја промовира својата непрофитна работа.

3.-Dastin-Moskovic3. ДАСТИН МОСКОВИЌ

За него се вели дека е личност со херкулска работна етика и волја за учење, а тоа особено го истакнува и Марк Цукерберг. Во 2008 година ја напуштил компанијата Фејсбук за да ја создаде “Asana”, апликација за управување со проекти за која што постои надеж дека еден ден ќе ја земени електронската пошта.

2.-Kris-Hjuz

2. КРИС ХЈУЗ

Првобитниот портпарол на Фејсбук, Хјуз ја водел онлајн кампањата на Обама во 2008 година. Тој вели дека е многу подобро да се биде пријател со Марк Цукерберг, отколку да се работи со него, од проста причина што никогаш не можеш да знаеш дали нешто ќе му се допадне или не. Минатата година тој ја купил компанијата “The New Republic”.

1.-Mark-Cukerberg1. МАРК ЦУКЕРБЕРГ

Што дополнително треба да се кажува за човекот за кој што се напишани толку многу статии и снимен е и филм?

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1