Овие близнаци треба да ја отклучат тајната на вселената – експеримент (Фото )


Марк и Скот Кели (50), близнаци, од март наредната година ќе бидат дел од едногодишниот историски експеримент.

skot3

Скот би требало да стане првиот американски астронаут кој што поминал толку време во вселената, а неговиот брат ќе остане на Земјата. Со споредувањето на нивните податоци НАСА ќе ја утврди промената која настанала после толкав долг период во вселената и треба да докаже дали генетски сме подготвени за мултипланетарни патувања.

Поради експериментот Скот цела година ќе биде одвоен не само од братот, туку и од ќерките Саманта (20) и Шерлот (11), како и од долгогодишната девојка Амико Кодрер, која што исто така работи во НАСА

На НАСА за тестирање и е потребна личност која ќе остане на подолг период во вселлената, а истовремено некој со исти гени, тој период да го помине на земјата, а браќата Кели му го овозможуваат тоа.

bliznak2 bliznak

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1