Палмите ќе се садат во Охрид, Струга, Дојран, Гевгелија…


Од јавното претпријатие „Македонски шуми” велат дека бараните на тендер 4 метарски 1.100 палми ќе бидат засадени главно по туристичките места на југот од земјава.

palmiВо „Македонски шуми“ велат дека за Денот на дрвото овие палми ќе бидат засадени по туристичките места на југот од земјава – Дојран, Гевгелија, Струга, Охрид…

Минатата година исто засадивме палми, експериментално, со тоа што садевме ниски садници и видовме дека може да успеат во Македонија. Освен тоа, делуваат убаво и ги разубавуваат туристичките места. Затоа и распишавме оглас за набавка на готови дрва, не на садници, во рамките на денот на дрвото. Палмите ќе бидат поставени во Дојран, Гевгелија, Струга, Охрид…претежно во јужниот крај. Нашите сознанија говорат дека во тие делови палмите можат да успеат. Успеваат и на температури до -15 Целзиусови степени“, вели Караџоски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1