Панда глумела дека е бремена за да добие повеќе внимание


Пандата Ал Хин, жител на Ченгду истражувачкиот центар во Кина, ги воодушеви своите чувари кога почнала да покажува симптоми на бременост.

BELGIUM CHINA DIPLOMACYСе движела помалку, а на почетокот дури и го изгубила апетитот. Со оглед на тоа дека само петтина од женските панди воопшто забременуваат, а на тој вид му се заканува изумирање, чуварите биле толку воодушевени што веќе подговиле и опрема за видео снимање на породувањето.

Меѓутоа, тестовите кои следиле покажаа дека пандата Аи Хин никогаш не била бремена, а експертите веруваат дека симптомите на бременост ги одглумила.

Ако и лажела, имала силна причина за тоа: бремените панди во тој центар добиваат соба само за себе, а им се дава и повеќе бамбус и овошје. Ву Кјонг, експерт за панди, рече дека тоа не е прв пат пандите да лажираат бременост.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1