Паника во Конго: Исчезнаа четворица пациенти заболени од ебола


Министерството за здравство на Конго соопшти дека четворица пациенти, кај кои е потврдена ебола, исчезнале по вчерашниот напад на медицинскиот центар во источниот град Бутембо.

Тоа беше втор напад на центарот за лекување од ебола во текот на изминатата седмица. Министерството доцна синоќа соопшти дека 32 од 38 пациенти, за кои има сомневање дека имаат ебола, побегнале. Дел од нив се пронајдени и привремено се префрлени во друг медицински центар. Властите трагаат по четворицата со потврдена ебола, а кои се мнозгу заразни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1