Параолимпиецот без нозе ја убил својата девојка по грешка (Фото)


Oscar-Pistorius-continues-historic-Olympic-run-2120H54T-x-large

Оскар Писториус, јужноафриканскиот параолимпиец, ја застрелал својата девојка, во неговиот дом во Преторија.

Полицијата соопшти дека девојката е застрелана во главата и во раката, а починала на лице место.

Точните околности на убиството не се познати, но се претпоставува дека Писториус ја помислил дека е провалник.

Полицијата добила повик околу 4 часот наутро но повикот не бил од Оскар.

oscar-pistorius-re_2480635cКога дошле на местото ја затекнале екипата на брза помош која констатирала дека 30 годишната девојка починала на самото место.

Пронајден е и пиштол 9мм.
26-годишниот тркач, познат како блејд ранер, е првиот човек со двојна ампутација на нозете кој трчаше на Олимпијадата.

Неговата девојка е модел Reeva Steenkamp

oscar-pistorius-4_2480631b
Јужна Африка има висока статистика на криминал, а многу жители чуваат оружје дома за да се одбранат од криминалците.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1