Париз ах Париз – совети за патување


Париз е еден од најатрактивните и во исто време најпосетуваните градови во светот. Годишно го посетуваат околу 30 милиони туристи. Главниот град и најголемиот град на Франција, низ кој тече реката Сена, е синоним за романса и со векови е инспирација за бројни уметници.

Го носи епитетот „Град на светлината“ поради сите брилијантни умови кои создавале или сè уште создаваат во него.

Патување во Париз – со авион, автобус, воз или автомобил

Најбрзиот начин да стигнете до „градот на љубовта и романтиката“ е авионски. Летот трае околу два и пол часа, а авиокомпаниите со кои можете да најдете директни летови се Air Serbia, Air France/KLM и Wizz Air. Ако изберете еден од првите два, ќе слетате на главниот аеродром „Шарл де Гол“, додека нискобуџетната компанија Wizz Air слетува на аеродромот „Бове“ (Бове). Ова е многу важен факт поради трансферот. Додека CDG е добро поврзан со центарот на Париз, „Бове“ е на околу 100 километри од градот и немате многу избор кога станува збор за шатл-автобуси. Цената на повратен билет е околу 40 евра, а автобусот оди до Конгресниот центар (Centro de Congresos de Porte of Maillot).

Како да изберете сместување во Париз?

Во Париз, за ​​разлика од другите европски метрополи, нема многу хостели. Затоа, доколку сакате да платите што е можно помалку за сместување, погледнете ја понудата на нискобуџетни хотели или евентуално хотели од синџирите Ф1 или Ибис. Сместувањето во центарот на градот, односно во рамките на Периферијата (патот што го опкружува центарот) е исклучително скапо. Препорачливо е да барате сместување лоцирано во близина на линијата на метрото, бидејќи тогаш сте добро поврзани со другите делови на градот. Еден од најубавите делови на Париз, Порт де Орлеанс, кој се наоѓа покрај работ на Périphérique (Булевар Périphérique), е место каде што можете да најдете пристојно сместување. За оние кои сакаат луксуз, тука е престижниот хотел Риц и други слични.

Погледнете ја и понудата на станови на веб-страниците како букинг и аирбнб, особено ако патувате во група. Може да ви се исплати многу повеќе од хотел.

Што да посетите во Париз ако доаѓате за прв пат?

Доколку за прв пат доаѓате во Париз, сигурно нема да ја пропуштите најголемата атракција на градот, Ајфеловата кула. Не мора да ја искачувате, можеби погледот од висорамнината Трокадеро или Марсовите полиња ќе ви биде доволен. Покрај „планинската челична дама“, не смеете да го пропуштите музејот Лувр, во кој, меѓу другото, е сместена легендарната Мона Лиза, Елисејските полиња, Триумфалната капија, Паркот на Инвалидите каде што бил погребан Наполеон, кабарето Мулен Руж, боемскиот кварт на Монмартр и базиликата Sacre Coeur, како и Латинскиот кварт, Сорбона и познатата катедрала Нотр Дам.

Одвојте еден ден за да го посетите Версај и неговите прекрасни градини или да уживате во авантурата на единствениот европски „Дизниленд“. За романтични души препорачуваме крстарење по Сена пред зајдисонце. Ова е само дел од она што го нуди Париз, а колку ќе видите зависи од бројот на денови што ќе ги одвоите за да го посетите овој прекрасен град.

Каде да се јаде евтино во Париз?

Кога станува збор за совети за патување во Париз, еден од најважните за оние со буџет е информацијата каде да јадат евтино. Главниот град на Франција е еден од поскапите. Пекарите и рестораните имаат доста високи цени. Доколку престојувате во стан, купете храна од маркети. Продавниците за брза храна се подобра опција, но тешко дека ќе ги најдете во центарот на градот. Препорака за ручек или вечера е латинскиот кварт, бидејќи е студентски простор и рестораните имаат дневни менија по пристапни цени.

Уште неколку совети за патување во Париз

Париз е вистинска метропола, што за жал значи дека има многу џепчии. Обрнете внимание на вашите работи, особено во метрото, на најфреквентните туристички места и во Монмартр.

Најдобро време за посета на Париз е пролетта, но обидете се да ги избегнете празниците поради големата гужва на влезот во градот и во самиот град.

Ако сакате да посетувате музеи, галерии и други атракции, купете Парис Пас. Многу музеи се бесплатни во одредени денови од месецот, затоа обидете се да ја испланирате вашата посета околу тоа време.

Најдоброто место за купување сувенири е во Монмартр, околу базиликата на Светото срце.

Иако Французите не сакаат да зборуваат англиски, разговарајте со нив полека и научете неколку зборови француски за да видат дека се обидувате.

С.Дукоска

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1