Патнички авион излета од писта во Рим (Фото)


Романски авион на компанијата „Карпатер“ од типот АТП-72 синоќа излетал од пистата на аеродромот „Леонардо да Винчи“ во Рим, по што шестмина патници се повредени.

avion-rimДве лица заработиле посериозни повреди поради што се итно пренесени во болница, додека останатите имаат помали фрактури или нагмечувања. Ниту еден од повредените не е во животна опасност.

Претставник на аеродромските власти информира дека причина за излетувањето на авионот бил силниот ветер што во тоа време дувал во реонот на аеродромот.

Во авионот, кој летал на релација Пиза-Рим, имало околу 50 патници и членови на екипажот.

avion-rim

avion-rim2

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1