Пет лица од Загреб се во кома од вирусот Западен Нил.


Пет лица од Загреб се во кома на Инфективната клиника како последица од вирусот Западен Нил.

Болеста од која во Србија починаа 29 лица , се појави и во Хрватска . Западно нилската треска ја пренесуваат комарци , па хрватските здравствени власти апелираат до граѓаните да се заштитат. најголема опасност се заканува во северозападниот и источниот дел од Хрватска.

Докторите веруваат дека за 15 до 20 дена , со падот на температурите , ќе се намали и бројот на болните лица поради намалената активност на комарците.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1