Пинк е позитивна на коронавирусот, повикува на помасовно тестирање


Познатата американска пејачка Пинк објави денеска дека е позитивна на коронавирусот, како и дека ќе донира по 500.000 долари за две служби за итна помош.

Таа на Твитер напиша дека заедно со нејзиниот тригодишен син почувствувале симптоми пред две недели, по што била тестирана.

Пинк додаде дека членовите на нејзиното семејство се веќе во домашна изолација и се негативни на Ковид-19.

Добитничката на наградата Греми се залага за слободно и масовно тестирање.

– Неуспех е на властите што тестовите не се достапни. Оваа болест е сериозна и реална. Луѓето мораат да знаат дека ги напаѓа и младите и возрасните, и здравите и болните, и богатите и сиромашните. Затоа тестовите мораат да бидат широко достапни, за да ги заштитиме нашите деца, семејства, пријатели и општеството, истакна Пинк.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1