Пинокио Ефект: Носот навистина расте кога лажеме


Двајца шпански психолози од Универзитетот во Гранада докажале дека нашите носеви, исто како во приказната за Пинокио, навистина ни покажуваат кога сме искрени а кога лажеме.

Пинокио, е дрвената кукла која го направи популарен Карл Чолодион стана и феномени во медицината (пинокиев синдром).

Шпански научници Елвира Салазар и Емилио Лопез Гомез Милан прнајдоа термограф, уред кој ја мери температурата на разни делови од телото, а кога лажеме нашите носеви ни отекуваат и се зголемуваат.
Овој феномен, кој се нарекува ефект Пинокио, се јавува кога стравот не обзема. Тие не ја мереле само температурата на носот, туку и други делови од телото, а со тоа откриле дека, кога се се игра фламенко на танчерките им расте температуратурата во задникот и се шири кон горните екстремитети.

– Тоа е термички фламенко танц и секој има свои специфични отпечатоци – изјави Салазар Лопез за шпанските медиуми

Шпански научници велат дека, исто така, овој метод може да детектира и сексуалната желба. Според нив, зголемувањето на либидото се манифестира со зголемување на температурата во гениталиите и градите.

Share Button
Андријана Станојовска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1