Archive by Author

Со 11 трикови подмладете се за пет години

Промените во изборот на шминка и облека навистина може да направат да изгледате подмладат за неколку години Внимателно избирајте каква боја на коса ке ставите Екстремните  избори на фарба за коса оставете ги на модните ѕвезди како Лејди Гага. Премногу бланширана коса ги губи златните тонови на убава плава коса благодарејки на кои таа изгледа […]

______________________________________________________________________________________________________

Исхраната на мајката влијае на полот на детето

Жените кои се на диета во периодот на забременување може да влијаат врз полот на бебето, тврдат научниците.

______________________________________________________________________________________________________

Откриено – за мамурлакот е виновен сулфур диоксид во виното

Истражувачите ангажирани од страна на ЕУ го најдоа единствениот начин да се елиминира празничниот мамурлак после пиење вино, објавија од Европската комисија.

______________________________________________________________________________________________________

Родители ВНИМАНИЕ: Солено и слатки пијалоци се голем ризик за здравјето

Според истражувањето објавено во списанието “Педијатрикс” Децата кои јадат повеќе солена храна и грицки често жедта ја гаснат со сладок пијалок. Ако не се обрне внимание на време, тежината на вашето дете може да излезе од контрола.

______________________________________________________________________________________________________

Колку поспоро растете, подолго живеете!

Научниците кои работеа на студијата велат дека животот на телото влијае на брзината на развој во раните фази на животот. Телото што расте брзо се акумулира со повеќе оштетување на ткивото, што резултира со пократок животен век

______________________________________________________________________________________________________

Реанимација: уста-на-уста техника не е толку корисна покажаа истражувањата

Стапката на преживување е многу поголема кога луѓето не ја применуваат како приоритетна техника за реанимација “уста на уста”, според една студија објавена во тековниот број на научното списание “Journal of American College of Cardiology”

______________________________________________________________________________________________________

Со рузмарин против Aлцхајмер и лоша меморија

Италијанските научници неодамна дојдоа до интересни резултати во врска со рузмаринот. Тој делува одлично кај луѓето со Aлцхајмерова болест и влијае врз подобрување на меморијата.

______________________________________________________________________________________________________

Како да преживеете срцев удар ако сте сосема сами?

Четири часот попладне, вие се возите накај дома после напорен ден на работа. Се чувствувате екстремно уморно и нервозно. Се наоѓате под голем стрес на работа поради притисокот од претпоставените.

______________________________________________________________________________________________________

Со Чоколадо против кашлање?

Со само неколку коцкички чоколадо дневно ке ја избегнете непријатната кашлица. Хемикалијата теобрoмин, која е состојка на какаото од кое што се прави чоколадото, наскоро би можела да биде искористена во производство на лек против кашлање, соопштија научниците.за подобар ефект земете црна чоколада .

______________________________________________________________________________________________________

Трудниците кои јадат „за двајца“ го ризикуваат здравјето на бебето

Претераното дебелеење за време на бременоста може негативно да делува на интелигенцијата на детето, но и да предизвика проблеми во психичкото здравје како што се пореметувањата на исхраната или пак шизофренија – открило истражувањето на Универзитетот Онтарио.

______________________________________________________________________________________________________

Како да не се здебелите зиме

Покрај изборот на храна голема улога во вишокот килограми кои ги добиваме за време на зимските месеци има и витаминот Д.

______________________________________________________________________________________________________

Испитувања кои морате да ги направите

Сигурно ја знаете изреката подобро да се спречи отколку да се лечи. Навремената проверка може да ви помогне да ги спречите болестите како рак, дијабет и остеопороза уште во самиот зачеток кога се и полесни за лекување.

______________________________________________________________________________________________________

За бик музика, за рак хомеопатија – алтернативна медицина според хороскоп

Астрологијата отсекогаш била поврзана со здравјето. Луѓето без разлика дали веруваат или не во астрололозите и астролошките предвидувања и совети, речиси секогаш сакаат да прочитаат нешто за својот хороскопски знак, каква љубов и какво здравје ги очекува. Ние денеска ќе ги споиме астрологијата и медицината и да видиме кој хороскопски знак според која метода од […]

______________________________________________________________________________________________________

Никако не ги тријте рацете, не се лепете до печка или греалка – Прва помош при смрзнатини

Доколку вашата кожа е многу ладна, изгледа бело или сиво-жолтеникаво, и е цврста или изгледа како да е полиена со восок, вие можеби имате смрзнатина.

______________________________________________________________________________________________________

Дедо Мраз педофил работел со деца, најмен од Трговски центар

Родителите во Кливленд, Тексас, беа шокирани кога дознаа дека дедо мразот во трговскиот центар во нивниот град е сексуален престапник, педофил.

______________________________________________________________________________________________________

Дали градниците предизвикуваат рак на дојка?

Гласините дека носењето на градник може да предизвика рак на дојка се шират веќе некое време. Но, дали се вистинити?

______________________________________________________________________________________________________

Прва помош при забоболка

Расипаниот заб е примарна причина за забоболка кај повеќето деца и возрасни. Бактериите кои живеат во вашата уста се хранат од шеќерите и скробот кои се внесуваат со храната. Овие бактерии формираат леплива плака која се прицврстува за површината на забот.

______________________________________________________________________________________________________

Производи за деца кои помагаат на возрасните

Козметиката за деца добро делува и на возрасните, производите се поблаги и поделотворни, па пробајте почесто да ги користите

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1