Archive by Author

Сигнали кои телото ги прака за рано откривање рак

Голем број луѓе ги занемаруваат раните знаци на ракот, се консултираат со нестручни лица и одат на доктор дури кога работата е веќе премногу сериозна. Препознајте ги првите знци и побарајте помош на време.

______________________________________________________________________________________________________

Во 31 година од животот жената е најубава

Според едно истражување спроведено од група британски научници, жената го достигнува врвот на својата убавина во 31-та година од животот, а вистинските сериозни знаци на стареење на женското лице стануваат видливи по 35-та година од животот.

______________________________________________________________________________________________________

Парното е скапо – еве како да се загреете со само едно дрво – ефикасно 100%

Студена зима, надвор ниски температури. Не дај Боже греењето ви се расипе, да снема електрична енергија, останавте да се смрзнувате. Но дури и да не се случи ова парното е толку скапо што добивате вртоглавица од сметките, а дома пак ви е ладничко.

______________________________________________________________________________________________________

Пинокио Ефект: Носот навистина расте кога лажеме

Двајца шпански психолози од Универзитетот во Гранада докажале дека нашите носеви, исто како во приказната за Пинокио, навистина ни покажуваат кога сме искрени а кога лажеме.

______________________________________________________________________________________________________

Професор штрајкува со глад – студент го малтретирал со години

Наставник по Арапски од Филолошкиот факултет во Белград, Башар Ибрахим ел Хадл, по потекло од Ирак, вчера започна штрајк со глад во фоајето на факултетот.

______________________________________________________________________________________________________

Кондоми за жени кои се топат по сексот и штитат од болести

Научници од Универзитетот во Вашингтон ќе пласират нов модел на кондоми за жени. Кондомите ќе бидат од нановлакна кои исчезнуваат по сексот, а при односот штитат од болести и непосакувана бременост.

______________________________________________________________________________________________________

Родените во април се алкоси, во декември се психо, во ноември живеат до 100

 Дали мислите дека врз вашето здравје може да влијае месецот во кој сте родени? Според група научници може. После темелно истражување научниците дошле до следниве сознанија.

______________________________________________________________________________________________________

Кралски скандал: Саудиски принцови шверцувале ретки птици од Русија

Одземањето на 49 ретки птици од страна на руската царина може да предизвика дипломатски скандал меѓу Русија и Саудиска Арабија. Скандал во кој се вклучени двајца членови на саудиското кралско семејство.

______________________________________________________________________________________________________

Телевизор што знае што правите во спалната соба

Телевизиите во иднина ке бидат во можност да дознаат што гледачите прават додека ја гледаат програмата, односно пред да треба да се пуштат реклами.

______________________________________________________________________________________________________

Мажот е како кафето што го пие

Во нашата земја пиењето на кафе е ритуал и синоним за уживање и незадолжителен муабет.

______________________________________________________________________________________________________

4 главни виновници за лош здив

Ако планирате состанок со личноста на вашиот живот, веројатно сакате се да оди по планот.

______________________________________________________________________________________________________

Кобра скокна надвор од торбата и направи хаос во авионот – морал принудно да слета

Во авион на Египт Аир избувна комплетен хаос кога од торба на еден јорданец искокнала змија кобра. Таа го гризнала за раката прво сопственикот, а потоа хаотично почнала да ползи под седиштата на другите 90 патници. Ова предизвика вистински хаос, патниците врискаа, скокаа на седиштата, плачеа, немаше шанса да се смири ситуацијата додека влекачот беше […]

______________________________________________________________________________________________________

Тајните симптоми на стресот

Современиот начин на живот не поштедува никој од појавата на стрес. Стресот е нормална појава и телото може без проблем да се справи со него. Но, кога секојдневно сте изложени на голем стрес, вашето тело може да ја изгуби битката и да започне да страда од последиците.

______________________________________________________________________________________________________

Јапонското јаболко за мамурлак, убавина, имунитет.. итн

Ако сакате да вметнете нешто здраво во исхраната – јадете јапонско јаболко. Јапонските јаболка се традиционално овошје во Јапонија, иако всушност потекнуваат од Кина. Ова овошје станува особено популарно во последниве години и кај нас во Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Што е кламидија / начин на пренос?

– Тоа е една од најчестите ППИ предизвикана од бактеријата Chlamydia Trachomatis. – Бактеријата може да се пренесе од една на друга особа преку сексуанни односи или преку орално-генитален контакт.

______________________________________________________________________________________________________

Се подготвуваат космонаутите кои ќе бидат 12 месеци во вселената

Учесниците на пролетниот лет во 2015 год кон Меѓународната вселенска станица се подготвени да се соочат со различни ризици кои ке ги придружуваат на подолг престој во орбитатаза да им помогне за проверка на способностите на човечкото тело пред патувањето на Марс.

______________________________________________________________________________________________________

Киднапирале мајстор да им поправи се по дома

Калифорниската полиција уапси брачен пар кој киднапирал мајстор да им поправи работи во домот. Наместо да си викнат сервис брачниот пар Џејсон Деџисас и Шанел Тродсон, решиле со киднапирање и тепање на мајсторт да си ги поправат некои работи во домот.

______________________________________________________________________________________________________

Измама со станови во Битола

Битолската полиција откри измама тешка 600.000 евра со продажба на фиктивни станови, во која група измамници од Битола и од Скопје оштетиле повеќе граѓани во земјава, слично како во познатиот случај „Фиком“, јавува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1