Се подготвуваат космонаутите кои ќе бидат 12 месеци во вселената


Учесниците на пролетниот лет во 2015 год кон Меѓународната вселенска станица се подготвени да се соочат со различни ризици кои ке ги придружуваат на подолг престој во орбитатаза да им помогне за проверка на способностите на човечкото тело пред патувањето на Марс.

Како дел од годишниот лет на единицата на ISS во пролетта 2015 на бродот “Сојуз-ТМА” Оди космонаут Михаил Корниенко (Roscosmos) и Скот Кели (НАСА). Нивното враќање на Земјата се очекува во пролетта 2016 година.

Планот за работа во вселената “по ISS” ќе биде објавен во 2013 година

Целта на летот е годишната студија на реакцијата на човечкото тело во однос на просторот и способноста да се прилагодат. Овие 12-месечна експедиција ќе помогне да се добие евалуација на екипажот и состојбата на нивното здравје. Светски рекорд во вселената има  рускиот космонаут Валериј Polyakov, во 1994-1995, 437 дена и 18 часа на вселенската станица “Мир,,.

Share Button
Андријана Станојовска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1