Гробот на Александар уште на Партизанска не го побараа – џабе им е, не е тука


Историчарката Наде Проева која ја промовираше книгата „Александар Македонски – живот и дело“ со порака до сите оние кои упорно гробот на Александар Македонски го бараат во Македонија.

„Знам дека ќе ги разочарам националистите кои сметаат дека гробот на Александар ни е во близина , уште што не го бараа на Партизанска. Но историјата и наодите до 4 тиот век потврдуваат дека гробницата е во Александрија“, изјавила за Вест авторката на книгата, пренесе Прес24.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1