Кралски скандал: Саудиски принцови шверцувале ретки птици од Русија


Одземањето на 49 ретки птици од страна на руската царина може да предизвика дипломатски скандал меѓу Русија и Саудиска Арабија. Скандал во кој се вклучени двајца членови на саудиското кралско семејство.

Руската агенција за заштита на животните, одби да му даде лиценца на принцот од Саудиска Арабија за извоз на 49 соколи од Русија во нивната матична земја.

Принцовите Мохамед бин Турки бин Сауд Ал- Кабеер и Сауд Бин Бадер Бин Мохамед бин Абдулрахман ал Сауд со себе имале 49 птици кои не биле во – нивна сопствености и немале дозвола за да ги извезуваат од Русија.

Било утврдено дека кралските наследници прво внеле незаконски шеснаесет птици во Русија, а на излегување од земјата сакале да изнесат 49, Олег Mitvol на Зелената Алијансата, на еколог група, изјави преку својот Twitter, подигање на дополнителни контроверзии во руските медиуми.

Во Русија ловокрадците ги продаваат соколите 1000 долари, додека во Саудиска Арабија тие птици достигнуваат цена и до $ 50.000.

Поради дипломатскиот имунитет, принцот и принцезата не може да бидат притворени, но руските цариници се “обидуваат да ги спречат во намерата на секој можен начин да излезат од Русија, јавува телевизијата РТ.

Рускoтo Министерството за надворешни работи испрати нота до амбасадата на Саудиска Арабија во Москва во врска со инцидентот, но амбасада официјално не дале никаков коментар за ова прашање.

Познато е дека членовите на кралското семејство се страствени љубителители на соколарството, и дека трошат огромни суми на пари на ретки птици.

Шверцувани птици, во кои се вклучени ретки Степски соколи, може да се конфискуваат со судска одлука, а потоа или ги ослободуваат или се носат во центри каде ке бидат згрижени.

Share Button

Tags:

Андријана Станојовска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1