Како да не се здебелите зиме


Покрај изборот на храна голема улога во вишокот килограми кои ги добиваме за време на зимските месеци има и витаминот Д.

zdebeluvanje kilogramiНиското ниво на витаминот Д кој ни го обезбедува сонцето може да влијае на телесната тежина. Зимските денови се темни, па со недостатокот на витаминот Д организамот складира повеќе масти. За тоа да не би се случувало, неопходно е секојдневно изложување на сонце со времетраење од најмалку 20 минути.

Експертите велат дека зимските празнични калорични јадења на масата може да ги заменат со поздрави и подеднакво вкусни нискокалорични оброци.
Еве неколку совети –

ЗАМЕНА –

Наместо на мајонез, користете диетални варијанти ,

Белиот и кафеав шеќер заменете го со фруктоза, или јаворов сируп.

Колачите кои се направени со повеќе јајца кои ги купуваме од продавниците со, вештачки бои заменете ги со природни овошни екстракти и скроб.

Запршка , наместо со Вегета, направете ја од црно брашно со течност која се добива од варени макарони.

Употребувајте тазе зеленчук за зачинување на храната наместо зачини

И готовите супи знаат да нафрлат по некој грам затоа поздрава солуција се домашно приготвените супи.

Share Button
Андријана Станојовска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1