Писмо од Американец- научник кој ја испратил антената ХААРП во Србија?


Дел од српските медиуми објавија писмо од американскиот научник кој ја испратил антената ХААРП во Србија

haarp-300x221Во писмото се тврди дека во Србија нема ваков систем и дека непотребно се вознемирува населението. Последните денови низ медиумите се крена врева околу ХААРП системот кој наводно е монтиран во Србија. Целата приказна започнала кога некој на сајтот на Стенфорд универзитетот пронашол локација на таканаречен VLF проемник, на која еден од нив се наоѓа во српско Барајево.

Докторот на науки од Стенфорд тврди дека тој испратил во Србија антена која служи како приемник на нискофреквентни бранови од атмосферата.

Антената има пречник 260 сантиметри, висока е 130 сантиметри и е ставена на електронски приемник, кој процесуира и чита сигнали од јоносферата, како научниците би можеле од тие податоци да изведуваат заклучоци за неправилностите во јоносферата, а со цел да се подобри телекомуникацијата.

-Нагласувам дека се работи за еден мал приемник, кој прима радио бранови, но не емитува, се вели во наводното писмо.

Повеќе прочитајте тука.

Што е ХААРП?

Програмот HAARP се состои од голем број на радиотрансмитери кои имаат огромна енергија. Се состои од преку 180 антени сместени на неколку хектари земја. Главниот HAARP антенски комплекс е сместен на Аљаска. Овие моќни трансмитери секојдневно во континуитет испраќаат преку 3,000,000 волти користејќи шест генератори со јачина од 3,6 илјади коњски сили. Тоа е 100 пати појако од антените кои што на пример ги користи Телевизиската станица Би-Би-Си.

Биологот Дејан Маркуш е уверен дека ваквите неверојатни температури имаат врска со климатските промени во светот, а балканскиот пекол од 62 степен директно е поврзан со HAARP антенските системи кај Барајево.

Веќе скоро десет години во САД каде што живеам и работам, се водат полемики околу климатските промени и ефекти за „стаклената градина“, а противниците на HAARP јасно предочија дека овој антенски систем прави голема штета на земјината јоносфера менувајќи ја климата и зголемувајќи ги енермно температурите. Самиот систем прави дупка во сферата која што не заштитува од сончевите честици, дозволувајќи истите да продрат до земјината кора.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1