По 3.000 евра отштета за секоја жртва од невремето


По 3.000 евра ќе им биде исплатена отштета на семејствата за секоја жртва, беше решено на денешната вонредна седница на Град Скопје, која почна со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите.tv nova stajkovci

На седница која ќе почне во 16 часот се очекува Владата да прогласи ден на жалост, додека пак Скопје и Тетово ќе се прогласат за кризни подрачја.

– Паднаа 93 литри на метар квадратен за 20-тина минути, тоа беше практично водена бомба која падна врз градот Скопје. Најпогодени општини беа Гази Баба, Кисела Вода и Аеродром, а во другите општини немаше поголеми материјални штети. Дождот дојде од Скопска Црна Гора и најмногу ги погоди Сингелиќ, Стајковци и Смилковци. Има дваесетина човечки жртви – рече градоначаланикот на Скопје, Коце Трајановски на денешната седница.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1