По грешка му скратиле плата на лекарот – сам си ја направил грешката?


 Професорот Љубе Ивковски, еден од двајцата онколози кои дијагностицираат рак на онкологија, а кој најави дека си заминува од јавното здраство бидејќи му скратиле плата по новиот модел за работа по учинок иако направил анализи и над просечно потребното, земал по грешка помала плата.

Грешката била софтверска, а си згрешил во пресметките и внесувањето на истите самиот Ивковски, ова го покаала ревизијата.

Сега ќе му ги врателе парите, а лекарот останува на работното место во клиниката за онкологија, изјавил директорот на клиниката Милан Ристевски

Eдинствениот доктор кој открива карционом си заминува од јавното здравство поради платата по учинок

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1