Почина газдата на Харибо гумените бомбони


ХAнс РИгел, БОн: сега знаете како Haribo го добило името. Сопственикот на германскиот гигант за гумени бомбони почина на возраст од 90 години, јави DW.

haribo gazdaПортпаролот на Haribo извести дека  извршниот директор на бизнисот , Hans Riegel , починал во вторникот. Riegel беше подложен на операција на мозокот за да се отстрани бениген тумор минатата година.

Riegel и неговиот помлад брат , Пол , ја обновија компанијата на нивниот татко по Втората светска војна. Основач Јохан – беше познат како Ханс, и затоа компанијата беше  именувана по првите букви во Ханс, и презимето Riegel , како и првите букви од родниот град на бизнисот, Бон.

Со нивно раководство бизнисот стана светски познат и нивните производи се извезуваа во речиси сите земји. Дури и последните денови од својот живот Ханс ги минувал во фабриката каде има околу 2.000 вработени луѓе

haribo bomboni

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1