Почина принцезата Ашраф


Иранската принцеза Ашраф Пахлави почина на 96 годишна возраст, живеејќи во егзил.

asraf

Принцезата Ашраф Пахлави, сестра близначка на последниот ирански шах, починала во сон во четвртокот.

Ашраф и нејзиниот брат Мохамад Реза Пахлави, кој бил предодреден да стане монарх, биле родени во 1919 година.

Владеачката иранска монархистичка династија беше соборена во 1979 година од Иранската револуција и Ашраф Пахлави потоа, со семејството, бега од земјата.  asraf2

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1