Подгответе се за последното летно сметање на времето – стрелките ќе одат 1 час напред


Летното сметање на времето оваа година ќе почне на 31 март. Во 2 часот по полноќ, стрелките на часовникот ќе се мрднат еден час напред.
Ова е последното задолжително поместување на времето, а од април, секоја земја од Европската Унија ќе треба сама да реши, дали ќе продолжи да го менува времето, односно, дали со стартот на есента ќе се врати на зимското сметање на времето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1