Полицијата пропушти 200 мигранти, жени и деца – ќе се качат на воз за Куманово


Поради се` поголемиот притисок од страна на мигрантите и истоштеноста на децата кои повеќе од 24 часа чекаат на влез во Македонија на граничниот појас во Гевгелија, според информациите на граѓанските активисти, пропуштени се 200 мигранти кои ќе пристигнат на Табановце во текот на вечерните часови.migranti voz 33

Мигрантите како што јавува порталот А1 он, ќе се качат на воз во 16 часот, со што се очекува нивно пристигање на Табановце во 20 часот.

Бранот бегалци на граничниот појас на македонско – грчка страна предизвика бурни реакции од страна на мигрантите кои се обидоа да го поминат живиот ѕид на ЕБР чии припадници употребија шок бомби за разбивање на неконтролираната толпа.

Не се сите мигранти јадни, расплакани – погледнете кој се провлекува со нив (ФОТО)

Amnesti international: Македонија го нарушува меѓународното право што не ги пушта мигрантите

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1